Проекти фонду
Відродження духовності
Милосердя
Просвітництво
Чужих дітей не буває
Здоров'я нації
Талановите майбутнє
Спадщина
Видавнича справа

Пaртнери фондуПреображенська церква урочище Гусинці

З метою духовного відродження України, пропагування ідей дбайливого ставлення до культурних надбань українського народу, збереження унікальної архітектурно-історичної пам'ятки XIX століття, Благодійний фонд «Богуслав» став ініціатором відбудови Преображенської церкви, яка знаходиться на Канівському водосховищі урочища «Гусинці» на території Сошниківської сільської ради Бориспільського району Київської області.

Серед синьої гладі води та зеленого серпанку очерету стоїть Преображенська церква. Це - храм села Гусинці, яке зникло під водою в 70-х роках минулого століття при спорудженні Канівського водосховища. Дістатися до церкви можна тільки човном, взимку — дійти пішки льодом. Під мурами храму сидять рибалки: влітку — у човнах, взимку — над ополонками. По дорозі до церкви відкриваються мальовничі острови, безмежжя води та вишукані зарості латаття. З берега, де лише ліс та пісок, добре видно будівлю церкви та дзвіницю, що стоять за 200 метрів серед води, на мілині.Згідно з архівними матеріалами…

Першою сходинкою до відродження Храму стало відновлення церковного богослужіння. Незважаючи на те, що до храму важко дістатися, кожна служба в його стінах збирає мешканців навколишніх сіл. В 2008 році за підтримки Фонду та за ініціативи прихожан була створена та зареєстрована Релігійна громада Преображенської парафії Української Православної Церкви. Її мета - збереження та відтворення Преображенського храму; духовне відродження України, розвиток православної релігії.

У листопаді 2008 року на замовлення Фонду «Богуслав» фахівцями ОП «Укрбудрозвідування» були проведені інженерно-геологічні вишукування прилеглої території щодо:

  • визначення загальної оцінки інженерно-геологічних та гідрогеологічних умов ділянки,
  • складання інженерно-геологічного розрізу основи фундаментів церкви та дзвіниці на можливу глибину,
  • вивчення фізико-механічних властивостей ґрунтів та агресивності ґрунтових вод.

У грудні 2008 року науковими співробітниками Київського національного університету будівництва та архітектури обстежено технічний стан конструкцій Преображенської церкви та дзвіниці з визначенням можливості збереження та умов їх відновлення.В експертних висновках зазначається, що церква та дзвіниця знаходяться в незадовільному, а подекуди в аварійному стані, але їх відновлення є можливим. Реконструкцію церкви потрібно розпочинати терміново, оскільки характер існуючих руйнувань та результати розрахунків дають підстави стверджувати, що максимум через два роки стіни церкви та дзвіниці можуть бути повністю зруйновані. Щоб відновити унікальні споруди Преображенської церкви та дзвіниці, архітектурно-історичних пам'яток ХІХ століття, Благодійний фонд «Богуслав» негайно розпочав роботи. Були поставлені першочергові завдання: підсилити основи фундаментів та провести протиаварійні роботи. Оформлено проектну документацію. В червні 2009 року Сошниківською сільською радою, на території якої знаходиться церква, прийнято рішення про присвоєння Преображенській церкві адреси — урочище «Гусинці» та оформлено право власності на церкву на ім'я Релігійної громади Преображенської парафії УПЦ м. Бориспіль.Щороку 19 серпня в Преображенській церкві, незважаючи на будівництво, проводяться святкові служби, присвячені храмовому святу Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Головна ідея Преображення - духовне переродження людини, оновлення її життя. А відтепер назва символізує ще й нинішнє відродження покинутої святині. Храм, прикрашений старовинними іконами, оживає, наповнюючись святими молитвами, які, торкаючись куполу, піднімають в повітря полохливих ластівок. Далеко по Дніпру лине гучна святкова пісня дзвонів. За сорок років уже тричі поспіль відзначається храмове свято. Прихожани з'їзджаються з усієї околиці: завжди присутні й ті, чиє особисте життя тісно пов'язане з історією цього храму: когось хрестили, а хтось тут вінчався. Церкву в цей день прикрашають жовті, червоні, сині та зелені фарби плодів нового врожаю. А після Божественної Літургії священнослужителі освячують кошики з яблуками, грушами, виноградом, персиками та сливами. Храм відроджується…У вересні 2009 року розпочалися роботи по підйому рівня ґрунтів для захисту будівель від природних впливів води та криги. Завезено 440 т піску. Для металевого укріплення стін та фундаментів Преображенської церкви завезені металопродукція, щебінь, цемент.У жовтні 2009 року розпочато проведення протиаварійних, ремонтно-відновлювальних робіт:

  • по підсиленню фундаментів церкви та дзвіниці палями, що вдавлюються;
  • по металевому укріпленню стін;
  • по випробуванню 2 паль статичним, вдавлюючим навантаженням;
  • завезено будівельних матеріалів — 82 т щебеня, 150 т піску для укріплення фундаментів та захисту від руйнівної дії води та криги.

У грудні 2009 року закінчено роботу по влаштуванню перехресно-балочної системи, яка буде слугувати основою для облаштування паль під будівлею Преображенської церкви.

Благодійний фонд надрукував інформаційні брошури «Відродження Преображенської церкви в урочищі Гусинці», які будуть сприяти поширенню інформації про благодійний проект.

В червні 2010 року влаштовано ростверки та вдавлюючі палі згідно проекту для посилення фундаменту Преображенської церкви.


Перейти на головну сторінку проекту «Спадщина»
 
  Благодійний Фонд «Богуслав». Україна, 04080, м. Київ, вул. Нижньоюрківська, 81          © 2017
тел./факс: (044) 200–02–78, e-mail:info@bfb.org.ua